Górny banner

Bulwary Bolesława Chrobrego

Miejsce, w którym czuć ducha historii

Historia, którą ponad 80 lat skrywała ziemia

Bulwary Bolesława Chrobrego to miejsce, w którym czuć ducha historii. Unikalny kompleks mieszkaniowy powstaje w rejonie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Chrobrego i realizowany jest w miejscu jednego z przedwojennych bloków koszarowych. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim rysem historycznym opracowanym na podstawie artykułu „Fragmenty historii, które ponad 80 lat skrywała ziemia”, autorstwa: Rafała Wichniewicza. Pełna treść artykułu dostępna jest na portalu gniezno24.com

2. połowa XIX wieku

Budowa koszar trwała do ok. 1881 roku, kiedy to w pełni oddano je wojsku. Od samego początku w jednostce tej swoją siedzibę miał 6 Pomorski Pułk Piechoty nr 49 (6. Pommersches Infanterie-Regiment Nr. 49), który został sformowany już w 1860 roku i od początku miejscem jego dyslokacji było Gniezno. W 1866 roku oddziały te brały udział w wojnie przeciwko Austrii, a w latach 1870-71 w starciach na froncie podczas wojny z Francją. To właśnie kontrybucje po zwycięstwie nad tym krajem spowodowały, że państwo niemieckie zaczęło otrzymywane pieniądze przeznaczać na różne inwestycje – w tym budowę koszar w Gnieźnie.

1. połowa XX wieku

Koszary zostały przejęte 28 grudnia 1918 roku po wybuchu powstania wielkopolskiego w Gnieźnie i tak też po odzyskaniu niepodległości zostały obsadzone przez Wojsko Polskie do 25 sierpnia 1939 roku. Tego bowiem dnia, w godzinach popołudniowych, wydany został rozkaz wyruszenia w rejony koncentracji na północny-zachód od Gniezna w celu przygotowania się do obrony na wypadek niemieckiego ataku. Same koszary zostały tylko częściowo opuszczone, jednak atak Niemiec 1 września 1939 roku, spowodował iż wkrótce pojawiły się rozkazy przegrupowania w stronę centralnej części kraju. 4 września w Gnieźnie w zasadzie nie było już większości wojska, które kierowało się w stronę Koła. Właśnie 4 września 1939 roku został dokonany jeden z najbardziej niszczycielskich nalotów na Gniezno.

Lata powojenne

Podczas wojny niemieccy lotnicy trafili w blok południowy oraz wschodni, które bardzo szybko zajęły się ogniem. W okresie PRL-u w miejscu obu bloków powstały niskie budynki magazynowe i garaże służące jednostce LWP. Teraz, kiedy teren został sprzedany prywatnemu inwestorowi, fragmenty bloku wschodniego (w sąsiedztwie dawnego gimnazjum) po wielu latach ponownie ujrzały światło dzienne. Wiele wskazuje na to, że w okresie okupacji systematycznie rozebrano je do poziomu poniżej okien piwnicznych, a pozostałości wnętrz po prostu zasypano gruzem. Teraz sukcesywnie są odsłaniane i inwentaryzowane pod nadzorem konserwatora. Następnie wykonywana jest rozbiórka, gdyż pozostałości te nigdy nie stanowiły zabytku, a w ich miejscu docelowo przewidziany jest parking podziemny pod nowym budynkiem.

Tutaj warto zamieszkać!

Po śladzie dawnych koszarów powstanie nowy budynek, który nie będzie służył wojsku, ale mieszkańcom Gniezna! Bulwary Chrobrego to inwestycja, która powstaje w poszanowaniu historii, zachowując charakter dawnej architektury. Elewacja budynków nawiązuje do dawnego bloku koszarowego, który stał w tym miejscu do 1939 roku. Budynki zatopione w miejskiej zieleni to najlepszy wybór dla poszukujących mieszkania w centrum, ale z dala od miejskiego zgiełku. Bulwary Chrobrego to idealne miejsce dla osób ceniących sobie zarówno wygodę, jak i ciszę oraz spokój.

Zamieszczone w serwisie bulwarychrobrego.pl wizualizacje mają charakter poglądowy i stanowią materiał pomocniczy ułatwiający nabywcom poznanie ogólnych założeń realizowanej inwestycji przez Dewelopera.

Biuro sprzedaży

Biuro budowy:

ul. Jana III Sobieskiego 20
62-200 Gniezno
Biuro czynne: pn-pt 9:00-16:00
Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty!

Skontaktuj się z nami

tel.: 880 860 888
e-mail: biuro@bulwarychrobrego.pl

© 2024 Bulwary Chrobrego